.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


 • Deutsch
 • English
 • Česky

.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


Citát

Vypadá to, jako že příroda nesvede seslat na člověka pořádné marodění, leda nemoci krátké. Ale soudobé lékařství je už dokáže prodlužovat.

Návod pro děti, jak mohou přivolat pomoc

(Vloženo 07.09.2008 12:35)

I děti mohou zachránit život, nebo pomoci pokud vidí, že je někdo v nouzi a není to ani tak složité. Nejjednodušší způsob jak přivolat pomoc je, přivolat ji křikem. Ať už hlasitým voláním z okna domu, nebo vyvoláním pozornosti svého okolí, případně přivoláním sousedů. Pokud je nablízku nějaký dospělý, okamžitě mu řekněte, co se stalo a přiveďte ho na místo události. Pokud jste někde sami a máte po ruce telefon, nebojte se a zavolejte pomoc vytočením čísla 155. Volání je zdarma, takže nepotřebujete peníze,kartu do automatu, anikredit na mobilním telefonu. Pokud sami nevíte jak poskytnout pomoc, je volání na číslo 155 taky V aše jediné řešení. Operátor na čísle 155 Vám ve všem poradí a pošle sanitku, případně další potřebnou pomoc hasičů, policie a kohokoliv dalšího pokud to bude nutné. V žádném případě nedělejte nic, co by mohlo ohrozit Vás! Pak by se mohlo stát, že místo pomoci kamarádovi, budete potřebovat pomoc oba.

Volání ZZS patří mezi základní věci při poskytování první pomoci:

 • Vytočte číslo 155 
 • Sdělte, co se přesně stalo
 • Uveďte místo, kde k události došlo, pokud voláte z mobilního telefonu uveďte i město
 • Informujte dispečera o člověku, který potřebuje pomoc, jestli je to pán, nebo paní a kolik má asi let
 • Odpovězte dispečerovi na vše co se bude ptát, nemusíte se bát, že na něco zapomenete, sám od Vás zjistí vše potřebné, aby Vám mohl co nejlépe a nejrychleji pomoci
 • Řekne Vám , co  máte případně udělat, nebo také kde máte čekat na příjezd pomoci
 • Vaše číslo telefonu ze kterého voláte, se dispečerovi automaticky zobrazí
 • Je možné, že Vám bude volat zpět na Váš telefon, aby si upřesnil nějaké údaje

Při volání záchranné služby zachovejte klid a rozvahu. Na situaci poskytnout první pomoc není převážná většina lidí připravena. Přitom zdržení sanitky a nesprávně poskytnuté první pomoci mohou znamenat smrt nebo vážné poškození na zdraví.
 
Znovu si tedy zopakujeme nejdůležitější věci, které musíte udělat, aby byla pomoc účinná.V krizové situaci je velice důležité zachovat chladnou hlavu a zavolat záchrannou službu na čísle 155. Pokud neovládáte první pomoc, žádný strach, dispečer Vám poradí, jak správně postupovat a bude s Vámi udržovat kontakt až do příjezdu sanitky. V okamžiku kdy se dovoláte, nepanikařte a snažte se odpovídat stručně a věcně. Zdržení před výjezdem mohou způsobit i zbytečné dohady s dispečerem. Základem je přesně říct co se stalo. Podle této informace dispečer nejen posoudí jakou pomoc vyslat, ale také Vám poradí jak pomoci.
Mějte vždy na zřeteli, že tísňová linka 155 slouží k přivolání pomoci k osobě, která je v ohrožení života, nebo u ní došlo náhle a nečekaně ke zhoršení zdravotního stavu, nebo je zraněna při nehodě, či vlivem jiného vážného úrazu. Existují také ,,vtipálci“, kteří volají na bezplatnou linku jen z dlouhé chvíle a přitom si neuvědomují, že se v tu chvíli nemohou dovolat lidé, kteří potřebují okamžitou pomoc zdravotníků. Vy to, ale jistě neděláte, protože si dokážete uvědomit, jak by Vás mrzelo, kdyby se kvůli Vaší ,,legraci“, nemohl dovolat o pomoc někdo z Vašich blízkých. Navíc se číslo volajícího okamžitě zobrazí dispečerovi. Ten pak může rozpoznat i to, že někdo například volá  z konkrétní telefonní budky a má také možnost vyslat na místo hlídku policie, aby zajistila uvolnění linky, kterou někdo bezdůvodně dlouho blokuje.
Přejeme Vám i Vašim kamarádům hodně štěstí a hlavně abyste pomoc záchranářů nikdy nepotřebovali. Pokud to však bude nutné, už víte, co musíte udělat. Jestli je Vám už více let a máte zájem, můžete si přečíst na našich stránkách, jak poskytnout PRVNÍ POMOC.
 

Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka