.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


  • Deutsch
  • English
  • Česky

.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


Citát

Umírejme zdraví!

Branný závod v Radějově

(Vloženo 17.11.2010 13:59)

Jak jsme uvedli v sekci Informace, byli jsme Sborem dobrovolných hasičů v Radějově přizváni ke spolupořádání nultého ročníku branného závodu "O partyzánský samopal". Po odkladu původního termínu 4. září kvůli naprosto nepříznivému počasí se závod uskutečnil v náhradním termínu 16. října, ani tehdy nebylo počasí ideální. O to větší bylo nadšení pořadatelů, aby pilotní ročník tohoto závodu proběhl bezproblémově, zvlášť když soutěžícími byli děti různých věkových kategorií. Studené počasí, ale také náhradní termín této akce udělaly své, a tak se nultého branného závodu zúčastnilo jen 36 dětí ve věku od 7 do 17 let.

Na startu čekala soutěžící 2-3 kilometry dlouhá trať. Bezprostředně po startu čeká „Hod granátem na cíl“ (zabezpečoval SDH Radějov). Následovalo stanoviště s názvem „Volavka“ (DONERA s.r.o.). Na výletě spadl jeden z účastníků zájezdu z kola a poranil si nohu tak, že nemůže dál pokračovat a pro bolestivost není možné ho transportovat. Jedná se zřejmě o uzavřenou zlomeninu. Úkol spočívá ve správném volání na číslo 155 a v popisu místa, počtu osob, které jsou přítomny a mohou jít sanitce naproti, ale tak, aby nezůstal zraněný sám. Na místě každý vyplní jednoduchý test, malé děti bludiště.
Po splnění úkolu se závodníci ztrácí v porostu vedoucím k potoku. Přes  Radějovku  je nataženo od stromu ke stromu „Lano“ (stanoviště zabezpečil SDH Radějov). Pomocí lana se musí dostat na druhý břeh. Kdo nespadne do vody, získává cenné body.
A červené praporky ukazují cestu k dalšímu úkolu: „Střelba ze vzduchovky“ (SDH Radějov). Následuje nejdelší část trati bez stanovišť vedoucí zarostlou polní cestičkou, které se říká „Fryzák“. Na jejím konci skrz keře prosvítá nebe. 
Zdlouhavý běh zastaví stanoviště „Plameňák“ (DONERA s.r.o.). Táborník ve ¾ kraťasech prchá před požárem travnatého porostu. Je popálený na lýtkách, začíná na něm hořet oděv. Úkolem je zadržet postiženého a uhasit na něm oděv prvotně válením a následně z jeho batohu mohou zachránci použít deku. Je také potřeba transportovat postiženého co nejdříve po ošetření popálenin na nohách z dosahu požáru.
Plameňák je zachráněn a cesta dobrodružstvím pokračuje směrem do vinohradů. Zde už čekají hasiči se stanovištěm „Požární prevence“ (SDH  Radějov). Na dece jsou rozloženy rozmanité věci. Úkolem je vybrat a sbalit do evakuačního zavazadla pouze potřebné.
 Mezi řádky vinohradu se třepotají praporky a ukazují cestu k úkolu s hororovým názvem „Čelisti“ (DONERA s.r.o.). Úkolem je nalezení pohřešované osoby ve vytyčeném prostoru. Na místě je připravena figurína pro resuscitaci.
Stanoviště „topografie“ (SDH Radějov) schované za kapličkou snad nebude tak dramatické: pro toho, kdo absolvoval závod požárnické všestrannosti, bude zorientovat mapu podle buzoly a určit azimut daného místa v krajině úplná brnkačka. Ale to nejhorší nás teprve čeká na cyklostezce: „Letec“ (DONERA s.r.o.) je posledním úkolem; motorkář, který po nárazu do jiného vozidla opustil letem svůj stroj a dopadl cca 15 metrů od místa střetu. Je při vědomí, bolí ho noha ve stehně, hlava a za krkem. Na místě jsou připraveny pomůcky pro laiky i pro hasiče. Zdravotník boduje každý správný úkon a správně použitou pomůcku.
Branný závod končí.

Celá republika netrpělivě čeká na výsledky komunálních voleb, děti na radějovském hřišti mají úplně jiné starosti. Kdo vyhraje slíbený samopal? 
Co říci závěrem? Pořadatele potěšila účast dětí z SDH Dambořice. Věří, že kromě výher si děti odnesly nové poznatky a praktické zkušenosti zdravotníků  z terénu.
V příštím roce SDH Radějov plánuje opět ve spolupráci se zdravotnickým týmem dopravy nemocných a raněných DONERA s.r.o. uspořádat první ročník branného závodu. Tentokrát za účasti pozvaných sborů dobrovolných hasičů dětí i dospělých. Tím nabere branný závod úplně jiných rozměrů a dobrovolní hasiči si tak vyzkouší záchranu osob na profesionální úrovni.
 

Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka
Větší fotka