.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


 • Deutsch
 • English
 • Česky

.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


Citát

Láska je jako nemoc. Je nebezpečnější, dostaví-li se v pokročilém věku.

Domácí lékárnička

V České republice je asi 4,5 milionů domácností. Těch, které se mohou stát místem, kde vzniknou různá poranění. V 1,5 milionu domácností žijí děti mladší 15 let. Ročně se přihodí přibližně 300 až 500 tisíc úrazů dětí, 300 dětí ročně na následky úrazu do 24 hodin umírá. Některým úmrtím dospělých i dětí zapříčiněných úrazy by se dalo jistě předejít včasným poskytnutím první pomoci. Kromě základních znalostí v poskytování první pomoci je potřeba mít po ruce i patřičné zdravotnické pomůcky. Z tohoto důvodu by měla být součástí výbavy každé domácnosti i Praktická domácí lékárnička s odpovídajícím vybavením.

Jaké pomůcky má domácí lékárnička obsahovat?

 • Obinadla - elastická i tradiční pletená
 • Trojcípý šátek
 • Krytí ran - sterilní čtverečky z netkaného materiálu v různých velikostech určené pro krytí popálenin a odřenin, obsahují neutrální mast
 • Náplasti - elastické, hypoalergenní náplasti (vhodné pro osoby alergické na lepidlo náplastí), které dobře drží i ve vlhkém prostředí, některé z nich jsou určeny i na nalepení na klouby
 • Nůžky
 • Škrtidlo
 • Spínací špendlíky
 • Pinzetu
 • Desinfekci
 • Brožurku s informacemi o první pomoci a přípravky, které je vhodné při první pomoci využít

Nezapomínejte, že obsah domácí lékárničky je potřeba jednou ročně překontrolovat, pomůcky s prošlou dobou použitelnosti vyhodit a nahradit novými.


Jak se vybavit na dovolenou?

Ať již preferujete dovolenou v létě u moře, v zimě na horách nebo si užíváte sportovních aktivit v průběhu celého roku, vždy je dobré s sebou mít alespoň základní výbavu nutnou pro ošetření různých zranění. Pořízení malé zdravotnické výbavy stojí obvykle jen pár korun, ale její služby mohou být v bolestivých situacích k nezaplacení. Součástí takové výbavy by měly být náplasti (dělené, v celku), obinadlo, desinfekční prostředek, spínací špendlíky, trojcípý šátek, popřípadě nůžky. Vždy dbejte na to, aby zdravotnické pomůcky, které si vybíráte, plnily správně svoji funkci. Proto dávejte přednost výrobkům z kvalitních materiálů.

Kromě zdravotnických pomůcek je dobré na cesty vyrážet i s dalšími přípravky, které nás mohou chránit před poškozením zdraví. Při delším pobytu na sluníčku (ať již v létě u moře nebo na horách či při zimním lyžování) nezapomínejte na opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, na pokrývky hlavy, věnujte pozornost vhodnému oblečení a obutí.


Jaké náplasti si zvolit?

Náplasti chrání poraněné místo před znečištěním a zhoršením poranění. Především v letních měsících plných vodních radovánek oceníte náplasti Cosmos water-resistant, které jsou odolné proti vodě, vlhkosti a nečistotám, a Cosmos aqua, s nimiž se můžete koupat i sprchovat dle libosti. Pro výšlapy do hor nebo pro jakýkoliv druh letního i zimního sportování jsou určeny speciální náplasti Cosmos sport s polštářkovým efektem, které na kůži vydrží i přes zvýšené pocení a pohybovou aktivitu. Na puchýře na nohou a rukou se doporučuje nalepit náplasti Cosmos hydro-active, které mírní tlak, bolest a podporují hojení. Velké náplasti Cosmos hydro-active velké slouží k prevenci a ošetření puchýřů na patách a bříšcích chodidel. Na často ohýbaná místa, jako lokty, kolena nebo klouby prstů, se hodí elastické Cosmos textile elastic. Díky své pružnosti a anatomickým tvarům se dokáží přizpůsobit běžnému pohybu. Jsou vhodné i na řezné ranky a drobné puchýřky na rukou a prstech.

Pokud je vaše pokožka extrémně citlivá, použijte náplast Cosmos sensitive vyrobenou z jemné netkané textilie, která dokonale přilne ke kůži. Náplast Cosmos classic je nedělená, umožňuje zvolit si velikost dle individuálních potřeb. Pro upevnění obvazů nebo obinadel nebo připevnění dlah se používají nedělené náplasti navinuté na cívce: Omniplast a hypoalergenní Omnipor, Omnisilk a Omnifilm.


Jaké si zvolit obinadlo?

Při výběru obinadla je nutné zvážit, k jakému účelu má sloužit. Elastická obinadla krátkotažná (Ideal, Pütter-Verband) jsou tuhá a slouží k vyvolání nízkého klidového tlaku (vyvíjí malý tlak). Používají se například při onemocněních žil na dolních končetinách, kdy zabraňují tomu, aby se krev městnala ve spodních částech dolních končetin. Krátkotažná obinadla Idealflex, Idealast-haft lze použít i jako obvaz při poškození pohybového aparátu i jako sportovní bandáž, nebo jako kompresivní obvaz na rány a k připevnění dlah.

Do lékárničky na cesty byste si měli přibalit obinadla elastická dlouhotažná (Idealtex), která jsou naopak velmi pružná a jejichž hlavní využití je v podpůrné funkci poraněného pohybového aparátu. Zejména pro sportovní aktivity je vhodné obinadlo Idealast color cohesive. Slouží ke kompresivnímu obvazu rány a k fixaci dlah. Idealfix color cohesive k fixaci obvazů s lehkou podpůrnou funkcí se dá použít jako lehké podpůrné obinadlo po zranění svalů, vazů a kloubů, k upevnění sádrových dlah a k fixaci podkladového materiálu, jako ochrana pokožky před aplikací sádrových obinadel. Obinadlo Peha-crepp se používá k fixaci obvazů všeho druhu, obzvlášť v oblasti kloubů a na kónických a oblých částech těla.


Jak chránit dítě před úrazem?

Tím, že se mu pokusíme vštípit několik základních rad.

HRNÍČEK S KOUŘÍCÍM NÁPOJEM:
"Dávám pozor na horké, abych se nepolil/a." Horké nápoje bychom neměli dávat na okraj stolu, odkud je na sebe malé dítě může strhnout.

POKOJOVÁ ROSTLINA:
"Nejím rostliny, mohly by být jedovaté."

LÉKY:
"Nikdy nejím léky, které mi nedali moji rodičové."

CHEMICKÉ PŘÍPRAVKY:
"Nikdy nepiji neznámou tekutinu, ani když je v lahvi od limonády a je postavená například v dílně nebo u květiny. Mohla by obsahovat třeba ředidlo nebo hnojivo."

STŮL NEBO SKŘÍŇKA S OSTRÝMI ROHY:
"V blízkosti ostrých rohů nikdy neběhám." Pozor musíme dávat především na malé děti.

PŘÍVODNÍ ŠŇŮRA K ELEKTRICKÉMU SPOTŘEBIČI:
"Za takovou šňůru nikdy netahám. Mohla by na mne spadnout žehlička. Nikdy do ní neřežu nožem nebo nestříhám nůžkami."

ELEKTRICKÁ ZÁSUVKA:
"Nikdy do ní nesahám mokrou rukou ani do ní nestrkám žádné kovové předměty."

JEHLICE, NŮŽKY:
"Jsou na práci, ne na hraní. Mohl/a bych se bodnout nebo si poranit oči."

NEZAJIŠTĚNÉ OKNO:
"Z okna se nevykláním, pád může být velmi nebezpečný." Okna by měla být zajištěna především kvůli malým dětem.

KORÁLKY:
"Rozhodně je necucám ani nikam nestrkám, mohl/a bych se udusit."