.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


  • Deutsch
  • English
  • Česky

.: DONERA :. - doprava pacientů v tom správném rytmu

800 500 999

bezplatná linka 24/7

SMS - 723 107 520


Citát

Ze zdravotních důvodů zabraňujeme některým lidem myslet - jde hlavně o naše zdraví.

Náhlá příhoda břišní

Náhlá příhoda břišní je velice akutní a závažný stav, vyžadující neodkladnou první pomoc. Tento stav vzniká z několika možných příčin, mezi nimiž nechybí například obstrukční procesy v dutině břišní, neprůchodnost střev nebo zánětlivé procesy ( např. zánět slepého střeva ). Na vzniku náhlé příhody břišní se však podílejí i další příčiny, jako je například perforace - protržení některých z orgánů vlivem chorobných změn, kupříkladu žaludeční či dvanácterníkové vředy, apod. Nicméně jako náhlou příhodu břišní označujeme stav, vzniklý z neúrazových příčin, rychle se zhoršující. Bez včasné první pomoci a vyšetření postiženého může příhoda vyústit v závažné zdravotní komplikace a později v smrt postiženého na přidružené komplikace.

Příznaky náhlé příhody břišní: Postižený si může stěžovat na silné kolikovité (to znamená postupně narůstající intenzity až do dosažení vrcholu a následně klesající intenzitou až zcela vymizí) bolesti břicha. Jindy si postižený stěžuje na prudké a bodavé bolesti v břiše se šířením bolesti do různých částí břicha, u postiženého je přítomna nevolnost a může i zvracet (někdy zvrací krev nebo tekutiny v barvě kávové sedliny). Obecně je však při náhlé příhodě břišní břicho postiženého na pohmat výrazně citlivé, tuhé a neprohmatné! Nedochází k odchodu větrů a stolice.

První pomoc: Postiženého uložíme do polohy vleže s pokrčenými dolními končetinami v kolenou, nařídíme mu přísný klid a zakážeme jakýkoliv pohyb. Přípustná je i úlevová poloha, kterou si postižený vybere sám. Postiženému nikdy nepodáváme nic pít ani jíst, vždy jen trvale kontrolujeme stav postiženého – zvláště stav vědomí a puls na krční tepně. Pokud postižený zvrací, dbáme na to, aby nevdechl zvratky a co nejdříve přivoláme lékaře. Pokud postižený zvrací krev nebo tekutinu v barvě kávové sedliny (načernalá a mazlavá tekutina), puls je rychlým a málo hmatným, pak přivoláme okamžitě Záchrannou službu a do jejího příjezdu kontrolujeme stav postiženého a pokud je třeba poskytujeme další nezbytnou první pomoc do jejich příjezdu.